خوشبختی از آن كسی است كه در پی خوشبختی دیگران باشد .

آخرین خبر درباره یارانه ها

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 30 مرداد 1389-04:35 ب.ظ

                      
ادامه مطلب

چگونه بلند قد شویم ؟

نوشته شده توسط :البرز محبی
چهارشنبه 27 مرداد 1389-02:21 ب.ظ

                     
ادامه مطلب

فوتبالیست های مسجدسلیمانی در لیگ دسته یك كشور

نوشته شده توسط :البرز محبی
سه شنبه 26 مرداد 1389-11:50 ق.ظ

                    
ادامه مطلب

عواقب آزار همسایه

نوشته شده توسط :البرز محبی
یکشنبه 24 مرداد 1389-04:03 ب.ظ

عواقب آزار همسایه      

   ضرورت رعایت حقوق همسایه را میتوان از سفارش ائمه به حقوق ایشان در روایات متعددی به دست آوردعلی علیه السلام در آخرین و صایای خود چنین میفرماید:

الله الله فی جیرانكم فانهم وصیه نبیكم مازال یوصی بهم حتی ظننا انه سیورثهم .

   از خدا بترسید از خدا بترسید درباره همسایگان كه همواره مورد سفارش پیامبرتان بوده اند آن حضرت بقدری در باره آنان سفارش میكرد كه گمان میبردیم برای ایشان میراثی قرار خواهد داد یعنی دستور خواهد داد كه همسایه از همسایه ارث ببرد .آزار رساندن به دیگران اعم از همسایه ها و غیر آنها از اموری است كه قبل از هر چیز با فطرت آدمی ناسازگار است و هیچ عقل سلیمی آن را نمی پسندد .به رسول خدا صلی الله علیه واله عرض شد   فلان زن روزها روزه میگیرد وشبها به نماز می ایستد و صدقه میدهد ولی همسایه خود را نیز با زبانش می آزارد. حضرت فرمود:

 لا خیر فیها هی من اهل النار.

  خیری در او نیست او اهل آتش ا ست .

امام صادق علیه السلام نیز آزار دهنده به همسایه را از رحمت خدا دور میداند: 

  ملعون ملعون من اذی جاره .

    از رحمت خدای دور است از رحمت خدای دور است آنكه همسایه اش را بیازارد .

اسلام نه تنها پیروان خود را از همسایه آزاری باز داشته بلكه برای همسایه آزار ارج و حرمتی قائل نشده و دستور داده با وی برخورد كنید و اورا بیدار كنید .

امام باقر علیه السلام فرمود :شخصی از آزار همسایه اش نزد رسول خدا صلی الله علیه واله شكایت كرد حضرت اورا امر به صبر نمود بار دیگر نیز به شكایت آمد حضرت باز هم اورا به خویشتن داری دعوت كرد بارسوم آمد و شكایت خود را تكرار نمود پیامبر فرمود :چون روز جمعه شود زمانی كه مردم برای نماز جمعه میروند اثاثیه ات را از منزل خارج كن وبرسر راه مردم بیاور چون از تو علت اینكار را جویا شدند ماجرای خود را برای آنان بازگو كن آن شخص به دستور پیامبر صلی الله علیه واله عمل كرد چون ساعتی گذشت همسایه ای كه آزارش میداد سراسیمه نزد او آمد ه از او خواست اثاثیه اش را به منزل باز گرداند و گفت با خداوند عهد میكنم كه دیگر تورا نیازارم.

 درحدیث دیگری از پیامبر صلی الله علیه واله نقل شده كه در یكی از روزها سه بار فرمود :والله لا یومن به خدا سوگند كسی ایمان ندارد ...

یكی پرسید: چه كسی؟  پیامبر صلی اله علیه واله فرمود :الذی لا یأمن جاره بوائقه كسی كه همسایه او از مزاحمت او در امان نیست .

غفلت از حال همسایگان و بی توجهی به حقوق آنان از اموری است كه در اسلام مورد نكوهش قرار گرفته و از آن به زشتی یاد شده است .پیامبر بزرگوار اسلام كسی راكه خود سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد مؤمن نمیداند :

ما امن بی من باب شعبان و جاره جائع .

    به من ایمان نیاورده كسی كه با شكم سیر بخوابد در حالی كه همسایه اش گرسنه باشد .

از امام صادق علیه السلام نقل شده كه پس از جدایی حضرت یعقوب و فرزندش یوسف فرزند دیگرش بنیامین نیز از او جدا شد این پیامبر بزرگ روزی در حال مناجات به درگاه خداوند عرض كرد بار الها دوری از یوسف و نابینایی مرا كم بود كه بنیامین را نیز از من گرفتی ؟به او وحی شد ای یعقوب من اگر فرزندانت را میرانده باشم برایت زنده میكنم و به تو برمیگردانم ولی آیا به یاد داری كه در فلان روز گوسفندی كشتی و آن را كباب نموده با اهلت خوردی و به فلانی و فلانی كه همسایه تو و روزه دار بودند چیزی ندادی ؟كنایه از این كه این بلا بسبب بی توجهی تو به آن همسایه است .

ای كه بر مركب رهوار سواری هشدار   

   خر هیزم كش همسایه تپیده به گل است      

آتش از خانه همسایه درویش مخواه   

كانچه برروزن او میگذرد دود دل است

رسول اكرم صلی الله علیه واله فرمودند: هر كه همسایه خود را آزار كند حق تعالی بوی بهشت را براو حرام گرداند و مأوای او جهنم باشد .

رسول اكرم صلی الله علیه واله فرمودند هر كه از همسایه اش بقدر یك وجب از زمین خیانت كند خدای تعالی آن زمین را تا طبقه هفتم طوقی گرداند و در گردن او اندازد تا چون اورا به مقام حساب آورند طوق در گردن او باشد مگر آنكه توبه كند وآن زمین را پس دهد .

از حضرت صادق علیه السلام منقولست كه هر كه آزار خود را از همسایه باز دارد حق تعالی در روز قیامت از گناهان او در گذرد .

 آثار نیكی به همسایه   

      رفتار نیك همسایگان با یكدیگر میتواند سرچشمه بركات فراوانی باشد از جمله:

   1.آرامش روانی و طول عمر :  تقویت روحیه همكاری و تعاون درجهت پاكیزه و آباد نگه داشتن محیط زندگی یكی از این بركات است كه خود آرامش روانی وطول عمر انسان را درپی دارد.

 امام صادق علیه السلام دراین باره فرمود  :حسن الجوار یعمر الدیار و یزید فی الاعمار 

همسایه داری نیكو شهرها راآباد و عمرها را طولانی میكند

  2.ازدیاد روزی : حسن الجوار یزید فی الرزق .  همسایه داری نیكو روزی را زیاد میكند  

 3.آمرزش گناها ن :  من مات و له جیران ثلاثه كلهم راضون عنه غفر له   

 هر كس بمیرد در حالی كه سه همسایه داشته باشد و همگی از او راضی باشند آمرزیده میشود .

نیاز به همسایه   

  همیشه در زندگی اوقاتی پیش می آید كه انسان به كمك همسایه نیاز پیدا میكند در جایی كه هیچیك از اقوام برای یاری به او حضور ندارند بنابراین چه خوب است كه برخورد ما باهمسایگان نیكو باشد تا در مواقع لزوم بتوانیم از آنها كمك بطلبیم .

حضرت امیر المؤمنین علیه السلام دربیماری به دیدن صعصعه بن صوحان كه از بزرگان اصحاب آن حضرت بود تشریف آوردند پس فرمودند: با اینكه من به عیادت تو آمدم فخر نكن برقوم خود و اگر ایشان را در امری ببینی خود را از آن امر به كنار نگیر كه آدمی بی نیاز نیست از قوم و قبیله خود و به ایشان محتاج است و اگر یاری ایشان نكنی یاری از ایشان منع كرده ای و یاریهای بسیار را از خود رد گردانده ای.پس اگر ایشان رادر حال خوبی ببینی یاری ایشان بكن برای آن امر و اگر در بلایی باشند ایشان را وانگذار و باید كه یاری كردن شما یكدیگر را در طاعت خدا باشد .به درستی كه همیشه بارفاه و نعمت خواهید بود اگر یاری یكدیگر را بكنید در طاعت خدا و باز ایستید از معصیت خدا .

ودر حدیث معتبرمنقولست كه اسیری چند رابه نزد حضرت رسول صلی الله علیه واله از كافران آوردند پس یكی از ایشان را پیش آوردند كه گردن بزنند در آن حال جبرئیل نازل شد و گفت یا محمد صلی الله علیه واله این اسیر كه میخواهی گردنش را بزنی به مردم طعام میخورانید و مهمانداری میكرد و خرجها ئیكه در میان قبیله واقع میشد میداد و بارهای گران اهل خود را بردوش خود برمیداشت .پس حضرت به آن اسیر فرمودند كه حق تعالی چینن وحی فرستاده و من تورا آزاد كردم از كشتن به سبب این خصلتها. آن اسیر گفت كه پروردگار تو این خصلتهارا دوست میدارد فرمود: بلی . اسیر گفت: شهادت میدهم به وحدانیت خدا وبه پیغمبری تو به حق آن خداوندی كه تورا به راستی فرستاده است كه هرگز از مال خود كسی را بر نگردانیده ام .

   تضاد و تزاحم بین همسایگان     

   تضاد و تزاحم نیز از پیامدهای زندگی اجتماعی است و وقتی گروهی با هم دریك محیط زندگی میكنند ممكن است بی مبالاتی و كم توجهی بعضی به آداب اسلامی، سبب سلب آسایش دیگران گردد و موجب آزردگی آنان شود و این خود زمینه ساز كدورتها و نزاعهای بعدی شود .در اینصورت شایسته است طرفی كه مورد كم لطفی همسایه خود واقع شده تا میتواند آزار همسایه را برای رضای خدا تحمل كند و چنانچه ناچار به نشان دادن واكنش شد بارویی گشاده وزبانی نرم به وی تذكر دهد به طوری كه این تذكر موجب اصلاح وی شده و در ضمن رنجش خاطر او را هم در پی نداشته باشد .

امام كاظم علیه السلام در این باره فرمود :

لیس حسن الجوا ر كف الاذی و لكن حسن الجوار الصبر علی الاذی 

   همسایه داری نیكو به آزار نرساندن نیست بلكه همسایه داری نیكو در صبر بر آزار همسایه است .

 

  فرهنگ آپارتمان نشینی در ایران     

 فرهنگ آپارتمان نشینی چیست ؟

در واقع فرهنگ همسایه داری یا آپارتمان نشینی همان هنجارها و ارزشها ویا امور مادی است كه برای افراد همسایه معقول و ارزشمند می باشد و افكار و احساسات ورفتا ر آنها را شكل داده ویا به نوعی تحت تأثیر قرار میدهد .این هنجارها همگی در ارتباط با برخورد با همسایگان میباشد كه البته گاهی ممكن است هنجارها و ارزشها ی افراد معقول و مطابق با شرع نباشند . به طور كلی از آنجائی كه ما مسلمان هستیم و اسلام دین كاملی است و در تمام زمینه های فردی و اجتماعی برای انسانها دستوراتی دارد لذا هنجارها و ارزشهای مورد قبول ما بر طبق دستورات اسلام خواهد بود كه خود مطابق عقل نیز می باشد .البته مانمی توانیم ادعا كنیم كه تمام این دستورات در رفتار ما تعین پیدا كرده است زیرا واقعیت چیز دیگری را بیان میكند اما در هرحال دستورات اسلام دراین زمینه مورد قبول عموم بوده و حتی مطابق قانون ودر برخی موارد با كسانی كه رفتاری ضد آن داشته باشند برخورد خواهد شد .

بررسی وضعیت كنونی         

   در زندگی آپارتمانی ایران فرهنگ خاصی حاكم است كه تا حدودی از شرع وقانون نشأت گرفته است. اما متأسفانه بیشتر افراد آن را زیر پا میگذارند و موجب میشوند كه حقوق دیگران ضایع و پایمال شود .منازل آپارتمانی به جهت ارتباط نزدیكی كه خانه ها با یكدیگر دارند همچنین وجود خانه هایی فوق یكدیگرند مراعات حال همسایگان حالت ظریفتری به خود میگیرد .مثلا از آنجائی كه هر خانواده مستقلا حق دارد كه رفت وآمد های خاص خود را داشته باشد باید دقت كند كه این رفت و آمدها ومهمانیهای شبانه در اوقاتی نباشد كه عادتا دیگران در آن زمان مشغول استراحت هستند. چرا كه رفت و آمد افراد روی پله ها سر وصدا ی زیادی را ایجاد میكند كه مخل آسایش دیگران است .از سوی دیگر بلند صحبت كردن در راه پله ها عاملی است كه غالبا به آن كم توجهی میشود و خود موجب آزار دیگران را فراهم می كند .برخی از افراد آنقدر صدای ضبط یا تلویزیون خود را بلند میكنند كه در آسایش و آرامش دیگران ایجاد اخلال میكند .اخیرا دیده شده كه برخی از اعضای آپارتمانها برای تبدیل خانه خود به سبك امروزی تصمیم به تخریب صورت قبلی خانه گرفته و به اصطلاح خود دیوار آشپزخانه را كوتاه میكنند و یا شومینه نصب میكنند كه ماهها صدای گوش خراش تیشه و تبر گوش همسایگان رامی آزارد.

از سوی دیگر خانواده های بچه دار نیز خود به نوعی موجب آزار دیگران میشوند چرا كه كودكان آنها با بازی های پرسر وصدا و دویدن موجب آزار همسایه ها در طبقه پایین تر میشوند.

مشكل دیگر مسأله نظافت ساختمان است .از آنجائیكه همه ساختمانها مأمور مخصوص برای نظافت ندارند لذا در بسیاری ا ز مجتمعها مشكل جارو كردن و نظافت آپارتمان وجود دارد و افراد همكاری لازم را در این زمینه به عمل نمی آورند. حتی گاهی اوقات در آبیاری درختان نیز با یكدیگر مشكل دارند و هر كس این مسئولیت را به عهده دیگری می اندازد .البته مشكلات آپارتمان بسیاربیشتر از این است .و لیكن فرهنگ همسایه ها ،محل آپارتمان و حتی نوع معماری ساختمان تا حدود زیادی در حل این مشكلات مؤثرند .

 علل افت فرهنگ آپارتمان نشینی              

همان گونه كه قبلا ذكر شد فرهنگ حاكم بر اندیشه ما فرهنگی اسلامی است و اسلام در تمام زمینه ها وخصوصا برخورد به همسایه راهكارهای مناسبی ارائه داده است .اما اینكه چرا ما به این راهكارها عمل نمی كنیم دلائل مختلفی دارد. شاید مهمترین عامل عدم رعایت حقوق دیگران، بی اطلاعی از عواقب رعایت نكردن حقوق و حتی نا آگاهی نسبت به حقوق همسایه باشد .و شاید رعایت این حقوق در جامعه از ضمانت كافی برخوردار نیست. لذا افرادی با وجود اطلاع از حقوق همسایگان نفع آنی را ترجیح داده وحقوق افراد را زیر پا میگذارند. البته علل و عوامل زیاد است اما ما در اینجا به برجسته ترین آنها اشاره كردیم. اما راهكارهایی در این زمینه به ذهن می رسد كه میتواند در نهادینه كردن فرهنگ صحیح آپارتمان نشینی مؤثر باشد .

  عوامل ارتقاءفرهنگ آپارتمان نشینی       

     این عوامل از مجموعه ای از كارهای فرهنگی وحتی قانونی تشكیل شده كه به ذكر آن میپردازیم .شاید بهترین اقدام دراین زمینه آگاه كردن افراد به حقوقی باشد كه درشرع و قانون ذكر شده و با اجرای آن حقوق همسایگان از آزار یكدیگر در امان خواهند بود .

شیوه خاص ساختمان سازیها گاهی كاملا اشتباه می باشد و بجای اینكه به آسایش افراد توجه شود به زیبایی آن پرداخته اند. از جمله قراردادن درهای رفت وآمد دو خانواده در كنج دیوار بطوری كه اگر هر دو همزمان از خانه خارج شوند به یكدیگر برخورد خواهند كرد .

اگر ساختمانها طوری ساخته شوند كه تأسیسات مربوط به آب وبرق همسایگان با كنتور جداگانه ای نصب شود علاوه براینكه جلو اختلافات زیادی را میگیرد بلكه عده ای با مصرف زیاده ازحق، خرج زائدی را بر مخارج سایر خانواده ها تحمیل نمی كنند .

برای نظافت آپارتمان میتوان نوبت گذاشت تا در پاكیزگی محیط اخلالی ایجاد نشده و همه افراد نیز دراین زمینه همكاری داشته باشند.

 یكی از كارهای مؤثر و مفید در این زمینه تعیین مدیر ساختمان و تشكیل جلسات متعدد با حضور اعضای ساختمان است. مدیر میتواند فعالیت اعضاء را كنترل كرده و به آن انتظام بخشد. از طرفی با متخلفین برخورد كند .

جلسات منظم ماهانه ویا هفتگی با حضور تمام همسایگان میتواند آنها را با مشكلات ساختمان آشنا ساخته و وادار به چاره جویی در جهت حل آن نماید . مدیر ساختمان میتواند فردی مطمئن خارج از افراد ساختمان باشد كه ماهیانه مبلغی از طرف همسایگان به او پرداخت میشود و او در عوض هماهنگی امور ساختمان را به عهده میگیرد .حتی این مراقبت میتواند 24ساعته وبه نوبت بافرد دیگری صورت گیرد تا در ضمن ورود و خروج افراد نیز كنترل شود .

یكی از راهكارهای مؤثر برای وادار كردن افراد به رعایت حقوق همسایگان برخورد قانونی با فرد متخلف میباشد .كه البته در مرحله اول با تذكر و امر به معروف ودر مراحل بالاتر با اطلاع دادن به پلیس میتوان به مشكل پایان داد .در هر حال بهترین كار آگاه كردن افراد و تبلیغات دراین زمینه است كه میتواند توسط آموزش و پرورش و مربیان و روحانیون و خصوصا صدا وسیما و...صورت گیرد آموزشهای عمومی در درازمدت همیشه اثر مطلوبی بجا گذاشته اند .

 انتخاب خانه و اهمیت همسایگی

نوشته شده توسط :البرز محبی
یکشنبه 24 مرداد 1389-04:02 ب.ظ

                                 
ادامه مطلب

فرهنگ آپارتمان نشینی

نوشته شده توسط :البرز محبی
یکشنبه 24 مرداد 1389-03:52 ب.ظ

                    
ادامه مطلب

دنبالک ها: فرهنگ آپارتمان نشینی 

نا گفته هایی از زندگی عبدالمالك ریگی

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 23 مرداد 1389-04:40 ب.ظ

                                      
ادامه مطلب

40 حدیث درباره روزه و روزه داری

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 23 مرداد 1389-04:35 ب.ظ

                                 
ادامه مطلب

آگهی استخدام 3000 نفر در وزارت نفت

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 23 مرداد 1389-03:22 ب.ظ

                    
ادامه مطلب

اختلاف اوقات شرعی شهرهای مختلف استان خوزستان

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 23 مرداد 1389-01:22 ب.ظ

                   
ادامه مطلب

چند داستان كوتاه و زیبا

نوشته شده توسط :البرز محبی
دوشنبه 18 مرداد 1389-05:49 ب.ظ

                           
ادامه مطلب

دنبالک ها: چند داستان كوتاه و زیبا 

تفاوت كشورهای پیشرفته و عقب مانده

نوشته شده توسط :البرز محبی
دوشنبه 18 مرداد 1389-05:47 ب.ظ

                                             
ادامه مطلب

داستان زیبای قورباغه ها

نوشته شده توسط :البرز محبی
دوشنبه 18 مرداد 1389-05:41 ب.ظ

                   
ادامه مطلب

دنبالک ها: داستان زیبای قورباغه ها 

پنج رسم عجیب مربوط به ازدواج در سراسر جهان

نوشته شده توسط :البرز محبی
یکشنبه 17 مرداد 1389-03:50 ب.ظ

                                   
ادامه مطلب

مرگبار ترین حوادث جهان در چهل سال اخیر

نوشته شده توسط :البرز محبی
شنبه 16 مرداد 1389-04:15 ب.ظ

                             
ادامه مطلبدرباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات