تبلیغات
سایت علمی ، سرگرمی ، پزشکی ، خواندنی ، تفریحی ، تبلیغی « نیاز روز » - بیشتر بدانیم
 
خوشبختی از آن كسی است كه در پی خوشبختی دیگران باشد .

بیشتر بدانیم

نوشته شده توسط :البرز محبی
پنجشنبه 14 مرداد 1389-04:41 ب.ظ

               
نكته های جالب 7


- آیا میدانستید که مساحت دریاچه ارومیه شش هزار کلیومتر مربع و عمیق ترین جای آن چهارده متر میباشد

- آیا میدانستید نعناع سسکه و تنگی نفس را شفا میدهد .

- ایا میدانستید كه در حدود یك سوم سرطانهایی كه در نهایت منجر به مرگ می‌شوند با آنچه كه می‌خوریم در ارتباط هستند.

- ایا میدانستید كه بیش از 200 نوع ویروس شناخته شده است كه به دستگاه تنفسی فوقانی اثر گذاشته و باعث سرماخوردگی می‌شوند.

- شیر در بین فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است. برای مثال در آیین اسلامی‌شیر خوردن دو نوزاد مختلف از یك مادر، بین آنها پیوند برادر/خواهر خواندگی ایجاد می‌كند. یا در هندوستان هندوها گاو را حیوان مقدسی می‌دانند. بنابراین شیر حاصله از این دام را نیز مقدس دانسته و هر هندی در روز یك فنجان یا یك لیوان شیر می‌آشامد. به این دلیل هند بزرگترین كشور تولید كننده شیر (80 میلیون تن در سال) و در عین حال بزرگترین مصرف كننده آن می‌باشد. تركیبات عمده شیر را آب، چربی، پروتئین، لاكتوز (قند شیر)،‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی تشكیل می‌دهند. شیر یك تركیب مغزی و كامل می‌باشد. هر لیوان شیر (250 میلی لیتر) حدود 315 میلی گرم كلسیم دارد كه 30 درصد كلسیم روزانه مورد نیاز بدن انسان را تامین می‌كند. بنابراین مصرف روزانه سه لیوان شیر می‌تواند نیاز بدن به كلسیم را كاملا مرتفع سازد

- آیا میدانستید دریای مدیترانه بین سه قاره اروپا ، آسیا و آفریقا قرار دارد

- آیا میدانستید جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است؟

- تمامی مرکبات دارای ویتامین ?پ? هستند که این ویتامین به کمک اشعه رادیو اکتیو که در مرکبات وجود دارد ، موی رگها را باز و لاروبی مینماید و رسوباتی را که در جدار رگها نشسته و عامل اصلی پیری و فرتوتی است از بین میرود پس پرتقال و لیمو ترش و لیمو شیرین و نارنگی و... فراموش نشه .

-چرا در زمستان روزخانه ها یخ نمی زنند؟
زیرا آب از رو یخ می زند نه از زیر. پس آب زیر گرم است. جریان داشتن باعث می شود كه دائم آب گرم و سرد جایشان عوض شود. بنابراین در شرایط متعارف یخزدگی رخ نمی دهد.

-آیا میدانستید انسان های اولیه (ناندرتال ها) و اجداد اولیه انسان ها هر دو در یک زمان در اروپا می زیسته اند .

- ایا میدانستید كه وزن کره زمین چیزی در حدود : 6,000,000,000,000,000,000,000,000 كیلوگرم است كه این مقدار با استفاده از فرمول ( F = G * M1 * M2 / R2 ) بدست امده است.

- چرا وزن انسان روی خط استوا كمتر می شود ؟
بله این درست است . البته اگر فكر می كنید برای خلاص شدن از شر اضافه وزن كافی است یك بلیط هواپیما به مقصد یك شهر استوایی بگیرید ، دست نگه دارید و اول بقیه مطلب را بخوانید :
شهرهایی كه روی خط استوا قرار دارند ، حدودkm 3 نسبت به شهرهای اروپا و آسیای میانه دورتر از مركز زمین هستند و این باعث می شود در آنها شتاب جاذبه ضعیف تر باشد . همچنین گردش زمین هم روی این امر تأثیر می گذارد و باعث می شود یك نیروی رو به خارج ناچیز به اجسام واقع در این مكان وارد شود . درست مثل لباس خشك كن های گردشی كه به آب درون لباسها یك نیروی گریز از مركز وارد می كنند . نیروی وارد شده بر اجسام به دلیل حركت گردش زمین یك نیروی شعاعی است و چون جهت آن خلاف جهت نیروی گرانش است ، باعث كم شدن تأثیر گرانش می شود .
وقتی دو تأثیر گفته شده با هم جمع شوند ، در مجموع چیزی حدود 3 درصد از وزن هر شخص در استوا كم می شود . یعنی یك فرد 70 كیلویی ، در استوا تنها 200 گرم از وزنش كم می شود . پس شما می توانید در خانه خود بنشینید و به جای سفر به استوا ، برای كم كردن وزن خود ، یك رژیم ساده غذایی بگیرید و همان قدر وزنتان را كم كنید .

- تلویزیون
در عصر كنونی رونق بازار تلویزیون نیز به ترقی و پیشرفت رادیو افزوده شده است . فكر تلویزیون قدیمی است و آغاز این فن را باید از زمان كشف یك تن فیزیك دان به نام May درسال 1873 درباره خواص مقاومت در مقابل عكس سلنیوم Selenium دانست كه بنابراین خاصیت تصویرهای نورانی را به نیروی الكتریك تبدیل می كند .
در 1876 كاری Carey سیستمی از تلویزیون پیشنهاد كرد كه با استفاده از اصل یاد كرده نمونه ای بطور تقلید از چشم انسان بوسیله تركیبی از سلولهای كوچك فتوالكتریك سلنیوم درست می كرد ، آزمایشهای بسیار كردند تا صفحه نیپ كو Dispuede Nipkow را پدید آوردند . این اسباب در حالت خیلی ساده از صفحه ای تشكیل می شود كه دارای یك ردیف سوراخهای مارپیچی است و پس از یك
دور گردش تغییر جای آن با ارتفاع تصویری كه می خواهند متصل كنند تطبیق پیدا می كند و به بیان دیگر باید گفت تصویر را به چند جزء قسمت می كنند و نور هر جزء را پس از تبدیل به جریان الكتریك انتقال می دهند ، در پست گیرنده ، دستگاه بعكس عمل می كند . اصل انتقال تصویر عامل تازه ای را پدید آورد كه سپس مورد استفاده قرار گرفت از این قرار كه م در پست فرستنده و هم در پست گیرنده
لوله های اشعه كاتودیك Ccsillographes را مورد استعمال قرار دادند . تكمیلات پی درپی كه در این اصول به عمل آمد منتهی به اختراع ایكونوسكپ Iconoscope توسط دانشمند امریكایی زوریكین Zworykin كه اصلاً روس بود گردید . این اسباب امروز بمنزله چشم فرستنده رادیو است و تصویر را درون صفحه ظریف موزائیك خود كه نسبت به عكس حاسیت دارد ظبط می كند . تلویزیون اختراعی است كهملاً الكترویكی و اختراعات دیگری در زمینه رویت الكترونیكی از آن متفرع گردیده است مانند میكروسكوپ و تلسكوپ الكترونیكی . با این وسایل می توان اشیاء را بی اندازه بزرگ كرد و یا در تاریكی چیز ها را دید .

- در بدن یك شخص بالغ در حدود 206 قطعه استخوان مجزا وجود دارد .

- بدن نوزادان در حدود 300 استخوان دارد ، اما همزمان با رشد ما بعضی از آنها به یكدیگر جوش می خورند .

- تقریباً یك سوم وزن یك زن و یك دوم وزن یك مرد را ماهیچه تشكیل می دهد

- انسان سالانه بیش از ۱۰ میلیون مرتبه پلک می زند!

- خورشید ۳۳۰۳۳۰ مرتبه بزرگتر از زمینه!

- یک گالن روغن سوخته، می‌تواند تقریبا یک میلیون گالن آب تمیز را آلوده کند!

- ناخن‌های انگشتان دست، تقریبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند!

- حرف E بیشتر از تمام حروف انگلیسی، در كلمات بكار می‌رود در حالیكه حرف Q كمترین كاربرد را دارد!

- خوردن یك عدد سیب اول صبح، بیشتر از یك فنجان قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود!

- دلفین‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب یك چشمشان را باز می‌گذارند!

- سرعت آب دهانی كه هنگام عطسه از دهان شما خارج میشود، حدود ۱۲۰ كیلومتر بر ساعت است!

- ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه طول می‌كشد تا نور خورشید به زمین برسد!

- جویدن آدامس هنگام خوردن پیاز، مانع از اشك‌ریزی شما می‌شود!

- در تایوان بشقاب‌های گندمی درست می‌شود و افراد بعد از خوردن غذا، بشقابشان را هم می‌خورند!

- یك‌چهارم استخوان‌های بدن، در پای او قرار دارد!

- اثر لب و زبان هر كس، مانند اثر انگشت او منحصربه‌فرد است!

- آیا میدانستید درخشندگی کرم شب تاب از چیست نور كرم شب تاب كاملا شبیه نورهای دیگر است ، ولی اصلا گرما ندارد به این گونه نورافشانی ، ? نورافشانی سرد ? گفته می شود این نور بر اثر ماده ای به نام ? لوسی فرین ? ایجاد می شود كه در بدن كرم شب تاب وجود دارد وقتی این ماده با اكسیژن تركیب می شود ، می درخشد.

- آیا میدانستید که مغز انسان فقط دو درصد از وزن بدن را تشكیل میدهد ولی بیست و پنج درصد از اكسیژن دریافتی بدن را به تنهایی مصرف میكند

- آیا میدانستید که زکریای رازی بغیر از الکل کاشف گوگرد هم هست

- آیا میدانستید که با نگاه کردن به گوش جانوران میتوانیم پی به تخمگذار بودن و یا بچه زا بودن آنها ببریم، بدین صورت که تخمگذاران گوششان ناپیدا و بچه زایان گوششان نمایان است تنها در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن نوعی افعی بچه زا است که گوشش دقیق پیدا نیست


دنبالک ها: بیشتر بدانیم 


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox