تبلیغات
سایت علمی ، سرگرمی ، پزشکی ، خواندنی ، تفریحی ، تبلیغی « نیاز روز » - نكته های خواندنی
 
خوشبختی از آن كسی است كه در پی خوشبختی دیگران باشد .

نكته های خواندنی

نوشته شده توسط :البرز محبی
پنجشنبه 14 مرداد 1389-04:38 ب.ظ

                 
نكته های جالب 4

- خوردن پنیر باگردو چه مزیتی دارد؟
در پنبر ماده ای به نام تیرامین وجود دارد كه اگر در مغز جمع شود ، باعث كندی ذهن میشود، البته این ماده توسط یك نوع آنزیم موجود در بدن انسان میتواند كاتابولیسم شود، ولی این آنزیم تا حد مشخصی فعال می باشد. برای فعالیت بیشتر این آنزیم باید میزان مس را در بدن زیاد كرد، و این كار با خوردن گردو كه حاوی مقداری مس است ،انجام میدهند. به همین دلیل در متون دینی خوردن گردو به همراه پنیر توصیه شده است.

- آیا میدانستید زادگاه میوه کیوی کشور چین میباشد ، چینی ها سالانه فقط دویست تن کیوی از بوته های خودرو برداشت میکنند

- آیا میدانستید که قد انسان تا ۲۰ الی ۲۵ و گاها" تا ۴۰ سالگی بلند میشود و از چهل سالگی به بعد قد انسان هر دو سال حدود شش میلی متر کوتاه میشود

- آیا میدانستید ده کشور پهناور جهان بترتیب از این قرار میباشد : روسیه ، کانادا ، چین ، آمریکا ، برزیل ، استرالیا ، هند ، آرژانتین ، قزاقستان ، سودان

- نظریه هاى پزشكى تا دو قرن پیش بر نظرورزى هاى صرف مبتنى بود. استدلال پزشكان در آن روزگار بر مبناى طبایع چهارگانه طب بقراطى بود. در این دیدگاه بدن انسانى از اخلاط چهارگانه یعنى ?خون?، ?بلغم?، ?صفرا? (صفراى زرد) و ?سودا? (صفراى سیاه) تشكیل شده است. منشاء هریك از این اخلاط از ارگان خاصى است، مثلاً خون از قلب، بلغم از مغز، صفرا از كبد و سودا از طحال. مادامى كه این اخلاط چهارگانه در یك تعادل باشند شخص سالم است و اگر این تعادل به هم بریزد بیمارى پدید مى آید. نقش پزشكان اصلاح این تعادل بود كه معمولاً توصیه هایى مانند استراحت و دستورات غذایى یا داروهاى گیاهى را شامل مى شد و اگر این اقدامات كارساز نبود آنگاه اقدام به ?فصد? مى كردند.

- ایا میدانستید که اولین ماده ای که در هنگام فعالیت در بدن میسوزد کربوهیدروتها هستند بعد چربی !برای همین برای کسانی که میخواهند لاغر شوند نخوردن کربوهیدرتها (مثل نان و برنج و ... ) از نخوردن چربی ها مهمتر است!!

- آیا میدانستید قله دماوند بیست و سومین قله بلند جهان است

- اختراعات سالانه در آمریکا به پنجاه هــــــزار مورد در سال میرسد و در ژاپن سی هــزار و آلمان و فراسنه و انگلیس هر یک ده هـــزار مورد میرسد اما در صد و سی کشور در حال توسعه جهانی در مجمـــــــوع حدود پانصد اختراع واقعی دارند دلیل این امر سرمایه گذاری کم روی تحقیقات و پژوهش و توسعه است و متاسفانه تعداد کارکنان و متخصصین در بخش تحقیق و توسعه خیلی کمتر از هزار نفر در هر میلیون است در حالی که در کشورهای صنعتی به دو هزار و ششصد نفر در هر میلیون میرسد

- در مورد دید حیوانات چه میدانید مثلا" میدانستید که یک شاهین مثل این است که دنیا را با یک دوربین قوی نگاه میکند د یک شاهین میتواند مثلا" از فاصله سی متری روزنامه بخواند شیر به تیز بینی انسان است مثلا یک بز کوهی را از فاصله هزار و پانصد متری تشخیص میدهد فیلها و کرگدنها یا به عبارت دیگر گیاهخوارانی که در سنین بزرگی و بلوغ از هیچ دشمنی ترس ندارند ، قدرت دیدشان بسیار کم است ، آنها از فاصله سی متری دیگر نمیتوانند فرقی بین یک بوته و گورخری که ثابت ایستاده ، بگذارند ، آنها محیط اطراف خود را به صورت مات می بینند

ایا میدانستید اگر ریشه های یک درخت جوان صنوبر را به هم وصل کنیم طول ان به دو یا سه متر خواهد رسید.در حالی که طول ریشه های یک ساخه گندم به ۶۰۰ متر و طول ریشه های نیشکر به ۲۰ کیلو متر میرسد!

- چرا لوله زیر دستشوئی آشپزخانه خمیدگی دارد؟
لوله آبریز زیر ظرف شوئی آشپزخونه اصولا" همیشه خمیدگی داردد موقعی که آب زیادی توی این لوله بریزید ، آب از لوله پایین میرود و در خمیدگی اول وارد میشود و سپس بطرف بالا رفته و از خمیدگی دوم بطرف پایین می رود و بعد از آنجا خارج شده و یا اینکه وارد چاه منزل میشود قسمت زیاد آب در هر بار از خمیدگی لوله عبور میکند ولی قسمت کمی از آن در خمیدگی لوله باقی می ماند ، این باقیمانده بسیار مهم است زیرا نقش سرپوشی را بازی میکند که مابین لوله فاضلاب کار گذاشته باشند معمولا" هوای واقع در فاضلاب بعلت فساد فضولات بوی بدی میگیرد و ضمنا"ممکن است گازهای بدبوئی هم در فاضلاب وجود داشته باشد و اگر این گازها از طریقی وارد خانه شوند شما را بیمار خواهند کرد ولی آن قسمت آبی که در خمیدگی لوله باقی میماند مانند سرپوشی باعث جلوگیری از نفوذ بوی بد فاضلاب بداخل خانه میشود و همچنین شما را از ضرر گاز فاضلاب در امان نگاه میدارد

- چرا عقربه ساعتها ساعتگرد می چرخد؟
بهتر است سوال را به این صورت بپرسیم: چرا جهت فعلی حرکت عقربه ها، به عنوان جهت استاندارد ساعت پذیرفته شده است؟ جواب این سوال را با یک کلمه می توان داد؛ ساعت آفتابی ، ساعت آفتابی یکی از اولین ساعتهای مورد استفاده بشر به معنی واقعی آن بود؛ یعنی به جای اندازه گیری یک بازه زمانی مثل ساعت شنی یا آبی می توانست به هر لحظه روزه یک زمان نسبتا مطلق ، نسبت بدهد و از این نظر، می توان آن را پدر ساعتهای امروزی به حساب آورد. این ساعت نخستین بار در عرضهای میانی نیمکره شمالی که محل بیشتر تمدنهای باستان بود ابداع و به کار گرفته شد. در این عرضها، خورشید همواره از جنوب می آید و بنابراین با توجه به حرکت شرق به غرب آن ، سایه یک شاخص در طول روز، یک سیر ساعتگرد را می پیماید. به نظر می رسد دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد می گوییم ، به عنوان جهت استاندارد حرکت عقربه های ساعت نیز همین باشد. در واقع ، اگر تمدنهای بشری سازنده تاریخ در نیمکره جنوبی بودند، به احتمال زیاد الان عقربه ها برعکس می چرخیدند.

- آیا می دانید شاتل ها از مغرب به مشرق فرستاده می شوند؟
زیرا زمین از مغرب به مشرق حرکت می کند به همین دلیل از سرعت زمین برای پرتاب شاتل هااستفاده می شود در غیر اینصورت شاتل به ۳۲۰۰km/h سرعت بیشتر نیاز داشت.یک ۱۶۰۰km/h تا سرعت زمین را خنثی کند و یک ۱۶۰۰km/h تا به سرعت ۲۸۰۰۰km/h برسد.)

۲.آیا همه کشورهای صاحب تکنولوژی فضایی موشک ها و شاتل های خودرا از کشور خودشان به فضا پرتاب می کنند؟
جواب این سوال منفی است . زیرا بسیاری از کشورها از جمله روسیه و فرانسه که موشک ها و شاتل های خود را به ترتیب از قزاقستان و گینه به فضا پرتاب می کنند شرایط جوی مناسب را برای انجام دادن این کار از داخل کشور خودشان ندارند به همین دلیل از کشورهایی که دارای شرایط مناسب می باشند استفاده می کنند.

۳.چرا حرکت ماهواره ها از شمال به جنوب است؟
زیرا هر یک دور چرخش این ماهواره ها به دور زمین حدود ۱.۵ ساعت طول می کشد و در طول این مدت ماهواره یک نوار مشخص از سطح زمین را پوشش می دهد و از آنجایی که در طول این مدت زمین هم در حال چرخش است در ۱.۵ ساعت دوم یک نوار دیگر از زمین را پوشش می دهد ، در نتیجه در هر ۱۶ ساعت یک عکس کامل از کره زمین گرفته می شود. از آنجایی که ماهواره های جاسوسی باید همه زمین را زیر نظر داشته باشند آنها را از شمال به جنوب می فرستند. نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که اگر ۲۰ هزار کیلومتر از سطح زمین بالا برویم به مکانی می رسیم که از آنجا هر دور چرخش حول زمین دقیقآ ۲۴ ساعت طول می کشد و همانطور که می دانیم در عرض این ۲۴ ساعت زمین هم یک دور به دور خودش می چرخد به همین دلیل از آن مکان همواره یک نقطه از زمین را می بینیم و بر این اساس همه ماهواره های مخابراتی را آنجا قرار می دهند. این ماهواره های مخابراتی ۳ عدد هستند که در فضا ۱۲۰ درجه با یکدیگر فاصله دارند و کل زمین را پوشش می دهند.( البته تعداد شرکتهای فرستنده این ماهواره ها زیاد است و هر یک از این شرکتها از ۳ ماهواره استفاده می کنند. )

منبع:http://space2.persianblog.com/


کی اولین بار کلید زد؟

از ایام قدیم تا قرن 18 میلادی ، قدیمی ترین شکل قفل ، قفلی است که در ویرانه های خرساباد نزدیکی نینوا، پیدا شده است و حدود 4 هزار سال قدمت دارد. این قفل چوبی است و چند میله چوبی قابل حرکت دارد که در سوراخ هایی مناسب روی کلون می افتند و کلون را در وضعیت بسته نگه می دارند. کلید آن هم چوبی است و میله هایی دارد و می توان آن را در شیاری در کلون داخل کرد. میله های کلید، میله های قابل حرکت قفل را به ارتفاع مناسب بالا می برند و بیرون کشیدن کلون ممکن می شد. مصریان قدیم ، این نوع قفل را می شناختند و نمونه هایی از آن در ژاپن و نروژ نیز به دست آمده است. در حفره های تپه چغازنبیل در استان ایلام ، کلون و میله هایی سنگی پیدا شده که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی می رسد. رومیان ، قفلها و کلیدهای فلزی را اختراع کردند و برای اولین بار از ضامن ها برای ایمنی قفل استفاده کردند. قفلهای ضامن دار صدها سال ، تنها وسیله اطمینان بخش برای مردمان به شمار می رفت. در واقع ضامن ها همان برآمدگی های اطراف سوراخ کلید در قفل هستند، به طوری که اگر کلیدی ، شیارهایی متناظر با ضامن ها نداشته باشد، گردانیدن و حرکت آن در قفل ممکن نیست. طی قرنهای متمادی ، قفل سازها ابتکارهای فراوانی در طرح ضامن ها ارائه کردند و در نتیجه ، کلیدهای پرپیچ و خمی پیدا شد. رومیان ، کلیدهای کوچکی هم می ساختند و آنها را به عنوان انگشتر به دست می کردند؛ همچنین علاوه بر قفلهای ثابت ، قفل قابل انتقال را هم وارد کار کردند. قفل سازان قرون وسطی ، بخصوص در کشور آلمان ، در ساختن قفلهای ظریف تبحر خاصی داشتند. کلیدها و قسمتهای متحرک قفل را بسیار پرکار و ضامن ها را بسیار در هم پیچیده می ساختند و ظاهر قفلها رابه طور بسیار زیبایی تزیین می کردند. با این همه ، توجه و نیاز فراوانی که در آن روزگاران پرآشوب به قفلهای مطمئن بود، در سازوکار قفلها چندان پیشرفتی حاصل نشد. درهم پیچیدگی ضامن ها و پنهان کردن سوراخ کلید، تنها وسیله ایمنی به شمار می رفت.

- آیا میدانستید که پنجاه درصد از مردان و ده درصد از زنان جهان سیگاری هستند

- ایا میدانستید كه وقتی یك نوزاد در حال گریه است با صدای ش..ش.. شما ارام خواهد شد و این به دلیل صدای ابی است كه اطراف نوزاد را در دل مادر گرفته است.در ضمن این یكی از دلایلی است كه چرا صدای ساحل دریا به انسان ارامش میدهد.

- یكی از حقایق اصلی زندگی روزمره ان است كه اب و روغن با هم در نمی امیزند.بیشتر ادویه جات تند از نظر ساختار شیمیایی ﴿﴿روغن پایه﴾﴾ میباشد.بنابراین نوشیدن اب بروی دهانی كه بر اثر خوردن فلفل یا ادویه تند به سوزش افتاد بیحاصل است.بهترین راه حل برای بر طرف كردن تندی از دهان خوردن چیزی است كه چربی را به خور جذب كند و در این بین نان یا هر چیزی كه نشاسته داشته باشد و در دسترس باشد نتیجه خوبی بدست میدهد.راه حل دیگر بعد از خوردن نان نوشیدن شیر است.هر چند كه شیر از لحاظ ساختار ﴿اب پایه﴾﴾ است اما دارای ماده ای شبیه به پاك كننده ﴿detergent) است كه مانند صابون با روغن با چربی در میامیزد و انرا میشوید و می برد .

- چرا اب دریا شور است؟
قسمتی از نمك موجود در اب دریا از طریق فعالیت های اتشفشانی زیر ابی وارد ان میشود اما قسمت اعظم این نمك مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاك است.املاح معدنی موجود در خاك در اب باران حل میشود و از طریق رودخانه ها به دریاها حمل میگردد.انگاه زمانی كه بر اثر تابش نور خورشید قسمتی از اب دریا بخار میشود نمكی كه در ان وجود دارد بر جای باقی میماند و این امر باعث میگردد كه تراكم نمك موجود در اب افزایش یابد.امروزه میزان املاح معدنی موجود در اب دریاهای ازاد جهان 3.5 درصد است كه بیشتر انرا سدیم كلراید یا همان نمك طعام ﴿CINa) تشكیل میدهد.

- ایا میدانستید كه چرا وقتی یك سیب گندیده را در بین سیب های سالم قرار میدهیم بقیه سیب ها هم بعد از مدتی میگندند.دلیل این است كه سیب گندیده یك نوع گاز ﴿ethylene) از خودش انتشار میدهد كه باعث گندیدن بقیه سیب ها میشود.

- ایا میدانستید كه گرمی در تابستان بخاطر نزدیكی زمین به خورشید نیست.﴿از شانس زمین تقریبا در دورترین فاصله خود به خورشید است﴾ بلكه بخاطر 23.5 درجه كجی زمین است.

- ایا میدانستید كه لایه ازن فقط به اندازه دو سكه بروی هم كلفتی دارد.

- ایا میدانستید كه اگر یك سوزن را ارام روی اب بگذارید روی اب شناور میشود ﴿بخاطر كشش سطحی اب﴾.ولی اگر در ان اب كمی پودر صابون بریزید دیگر سوزن بروی اب نخواهد ماند.

- ایا میدانستید كه اگر یك انسان سوراخی به مركز زمین و از انطرف تا طرف دیگر زمین بكند و انگاه یك تكه سنگ درون ان سوراخ بیاندازد , سرعت سنگ با رسیدن به مركز زمین زیاد میشود و با گذشتن از مركز زمین سرعتش كم میشود و این تا ابد بین دو سر سوراخ اتفاق خواهد افتاد ﴿البته كه این یك نظریه است و نمیتواند واقعیت داشته باشد﴾

- آیا می دانید داستان اشعه ایكس (X) بیشتر از یكصد سال پیش آغاز شد؟ درنیمه سده ی نزدهم مردی به نام هاینریش گایسلر كشف كرد كه اگر لوله ای كه فاقد هواست تحت ولتاژ بالا تخلیه ی الكتریكی شود نورهای زیبایی درون لوله تولید خواهد شد. مدتی پس از آن ویلیلم كروس اثبات كرد كه علت درخشندگی ذرات الكتریكی است. پس از آن هاینریش هرتز نشان داد كه این اشعه می تواند از لایه های نازك طلا و یا پلاتین عبور كند. شاگرد وی به نام لنارد پنجره هایی از مواد ساخت بطوری كه اشعه توانست از راه پنجره باز لوله خارج شود. اكنون به كشف اشعه ایكس می پردازیم :
در سال 1895 ویلهم رونتگن با یكی از این لوله ها كه بدون پنجره بود آزمایشی انجام می داد وی متوجه شد كه بلورهای نزدیك لوله درخشیدند. جون او می دانست اشعه ای كه قبلا كشف شد (اشعه كاتدی ) از شیشه عبور نمی كند تا چنین اثری داشته باشد. گمان برد باید نوع دیگری از اشعه وجود داشته باشد. چون این اشعه نامرئی كه از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت بود قابل تشریح نبود. آن را اشعه ایكس ( به معنی اشعه مجهول ) نامید. بعد ها دانشمندان آن را اشعه رونتگن نام نهادند و اكنون نیز این نام را بسیاری از دانشمندان به كار می برند.
اشعه ایكس در لوله ی اشعه ایكس و بدین روش تولید می شود :
1- هوای درون لوله باید به مقداری زیادی تخلیه شود.
2- دو قطب الكتریكی در د


دنبالک ها: نكته های خواندنی 


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox