خوشبختی از آن كسی است كه در پی خوشبختی دیگران باشد .

خیلی مهم است که ما روشی برای تربیت کودکانمان اتخاذ کنیم که با برانگیختن درون کودکانمان مسئولیت پذیری را به منظور ایجاد اعتماد به نفس و خود دوستداری آموزش می¬دهد. اگر کودکانمان به این شكل تربیت شوند، عملا برای احساس آرامش و تعلق نیازی به ملحق شدن به گروها، دسته ها، اعتیاد به مواد یا به سکس نخواهند داشت این ده کلید فرزندپروری به والدین کمک خواهد کرد که شیوه ای را جهت تربیت کودکانشان اتخاذ کنند که زمینه تندرستی و احساس امنیت کودکان را تامین و تضمین کند

1-واكنش مقابله واقعی (GEMS) :

اعتماد به نفس کودک شما عمیقا متاثر از میزان کیفیت وقت است که شما صرف ایشان می کنید نه مقدار وقتی که صرف می کنید. در زندگی و درگیری های روزمره، غالبا ما به جای پردختن و توجه صد درصد به آنچه که فرزندانمان می¬گویند به چیزهایی که بعدا مجبوریم انجام بدیم فکر می کنیم. غالبا ما وانمود میکنیم که نسبت به تلاشهای کودکمان كه جهت جلب توجه ما انجام می دهد گوش می¬دیم یا بی توجهی میکنیم. اگر واكنشهای مقابله ای واقعی (GEMS ) را به موقع به کودکان ندهیم او شروع به بدرفتاری خواهد کرد. به یاد داشته باشیم كه توجه به کودک هر چند هم منفی باشد بهتر از بی توجهی است.

همچنین مهم است که احساس های درست یا غلط كودك تشخیص داده شود. بنابراین وقتی دختر/ پسر شما می گوید " مامان" شما هرگز وقتی را به من نمی گذاری ( هرچند شما همین آلان با هاش بازی کردید) دختر/ پسر شما در واقع احساس خود را نسبت به شما ابراز می کند. در این مواقع بهترین کار پاسخ دادن و بها دادن به احساس ایشان بوسیله "بلی مامان" گفتن است. یقینا کودک شما احساس خوبی خواهد کرد دقیقا شبیه مواقعی است که شما زمان مشترکی را باهمدیگر صرف میکنید.

2-بیشتر عمل کنید تا حرف بزنید ( عملگرا باشید):

آمارها نشان می دهد که ما (والدین) روزانه بیش از 2000 درخواست عامرانه به کودکانمان می دهیم. در این وضعیت شگفت آور نیست که کودکان ما در اینده یک " والدین ناشنوا " بشوند. به جای تربیت یک فرد ایراد گیر، غرغرو و عربده کش، حال از خودتان بپرسید در این وضعیت چه اقدامی میشه انجام داد؟ به طور مثال، اگر کودکتان را به خاطر پرت کردن جورابشان زمانی که انها را از پا در می آورد، سرزنش کردید سپس شما جوارابهایش را می شویید در واقع به صورت عملی تربیت را نشان می دهید. به یاد داشته باشید عملگرا بودن فریادی بلندتر از کلام است.

3- روشهای مناسبی را به کودکان یاد دهید تا احساس پختگی و نیرومندی کنند:

روشهای مناسبی را به کودکان یاد دهید تا احساس صلابت و نیرومندی کنند. اگر شما روشهای مناسبی را ندهید آنها شیوه های نامناسبی جهت احساس خود ارزشمندی و قدرتمندی پیدا خواهند کرد. روشهای مناسب برای کمک به کودکان به منظور احساس قدرتمندی و ارزشمندی این است که از آنها عقاید و سلایقشان را بپرسیم و اجازه انتخاب بدهیم. اجازه بدهید به شما در امر دخل و خرج خانه، پخت و پز و یا خریدن کردن کمک کند. در دو سال اول زندگی( دوسالگی) اجازه دهید ظرفهای پلاستیکی( اسباب بازی)، سبزیجات را به صورت پیش تمرین بشوید یا ظروف به درد نخور را جابجا کند. غالبا ما (والدین) کارها را بیشترخودمان انجام می دهیم جونکه معمولا بدون هیچ مشکلی ان را انجام می دهیم اما نتیجه این کار موجب می شود که کودکانمان احساس بی كفایتی کنند.

4-واقعیت كرا باشید :

از خودتان بپرسید چه اتفاقی می افتد اگر در این شرایط مداخله نمی کردیم؟ اگر هنگامی که نیازی به آن نیست مداخله کنیم ، با این کار شانس کودکانمان را برای یادگیری از نتایج عملکردشان را از انها میگیریم. وقتی به کودکان اجازه می دهیم راجع به پیامد عملکردشان حرف بزنند با این کار از به هم ریختن روابطمان با غز زدن و گیر دادن و تذکر دادن اجتناب می شود. به طور مثال اگر یه گاهی کودکتان ( دختر/ پسر) نهارش را فراموش کرد که بخورد هرگز براش نبرید و به دنبالش نروید. به کودکتان اجازه بدهید موقعیتها را یاد بگیرد و اهمیت یادآوری را به أنها گوشزد كنید و اجازه بدهید خودش راه حل مسئله اش را پیدا کند.

5-منطقی عمل كنید :

غالبا استفاده عملی از پیامدها( تجارب) در آینده، به عنوان یک پیامد عادی خیلی بعید است. پیامد و نتیجه عمل برای کودک بایستی منطقا مربوط به رفتار او یا به عبارتی مربوط به نتیجه کار او باشد. برای مثال، اگر کودک شما فراموش کرد نوار ویئدوش را پس بدهد و شما طول هفته را به او نق میزنید با این کار خشم و نفرت را در درون او ایجاد و شعله ور می کنید. با این حال وقتی شما نوار ویدو را بهش برگردانید و اما به دنبال آن یا از مقدار آزادی عمل او بکاهید یا اینکه کمی جریمش کنید در این شرایط کودک شما منطق کار شما یا انظباط شما را می بیند.

6-پس زدن همراه با تعارض :

وقتی کودکتان با رفتارهای مانند قشقرق کردن یا با پرخاشگری و یا صحبت کردن بی ادبانه می خواهد توجه شما را نسبت به خودش جلب کند و یا به عبارتی شما را با رفتارهای نامطلوب تحریک می کند در آن موقع بهتره اتاق را ترک کنید یا به کودک بگویید شما در اتاق بعدی خواهید بود اگر او بخواهد می تواند دوباره "سعی کند( خواستشو مطرح کند)". به یاد داشته باشید در شرایط عصبانیت یا قشقرق او را رها نکنید.

7-تشخیص مفعول از فاعل( انچه را که انجام داده و انچه را که تحمیل شده) :

هرگز به کودک نگویید که او بد است. این موجب گسلش اعتماد به نفس او خواهد شد. به کودکتان کمک کنید تشخیص دهد که آن بدین معنی نیست که او را به خاطر رفتار بدش دوست ندارید بلکه آن رفتار نامطلوب کودک است که اگر تقویت شود، ناخواسته مقاوم میشود. بنابرین کودک برای داشتن اعتماد به نفس سالم باید بداند که به طور نامشروط پذیرش میشود و انچه انجام داده مهم نبوده است. کودک خود را با بی مهری خود نسبت به او برانگیخته نسازید. وقتی مردد هستید از خود بپرسید که آیا اصولتان (نظم و انظباط) بر اعتماد به نفس او تاثیر داشته است

8-مهربان باشید و به همین احساس ، در شرایط مشابه راسخ باشید:

تصور کنید شما به کودک(دختر) 5 ساله خود گفتید که برای مدرسه رفتن،اگر به موقع آماده نشود و لباسش نپوشد زمان را از دست خواهد داد و شما او را با همان وضعیت برمی دارید و به داخل ماشین می برید. در ادامه به کودک گفته می شود که او می تواند لباساشو در داخل ماشین و یا در مدرسه بپوشد. به عنوان پدر یا مادر وقتی که او را به داخل ماشین می¬برید خیلی با مهربانی این کار انجام بدهید در ضمن مطمئن باشید که این کار شما بدون هر گونه غر زدن و خرده گرفتن باشد. اگر در مورد رفتارتان با فرزندتان مردد هستید، از خودتان بپرسید که با این کار عشق را در وجود کودکم برانگیخته کردم یا نفرت را؟

9-فرزندپروری با نهایت خردمندی :

اغلب ما( والدین) در راستای تربیت فرزندانمان، با یک ذهنیت قبلی هر چه زود تر شرایط را تحت کنترل می¬گیریم. عمدتا درجستوجوی حل و فصل مصلحت آمیز هستیم. این گونه رفتار کردن اغلب در کودکانیکه احساس خودبرتری می¬کنند نتیجه می¬دهد. اما اگر ما بر اساس یک ذهنیت قبلی آنگونه که می¬خواهیم فرزندانمان به صورت یک بزرگسال تربیت شوند رفتار کنیم در واقع در این شیوه فرزندپروری ما فکورانه رفتار خواهیم کرد.

10- در موضع خود ثابت قدم باشید :

اگر دلایل قانع کننده ای داشتید که کودک شما نمی تواند مسولیتی را ببذیرد مثلا از مغازه خرید کند، تنبیه و دعوا و احیانا اخم نکنید و همچنین به جای آن تقاضای انجام كار یا تكلیف دیگری را جای گزین نکنید. کودک شما یاد میگیرد که به درخواستتان احترام بگذارد اگر شما منظورتان براش بفهمانید.

این ده مورد کلیدی، توسط شبکیه بین الملی کودکان و خانواده و همچنین توسط 350 مربی دوره های اصلاح رفتار کودکان ارائه شده است.

 درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات